Keď útočí SARS-CoV-2

Autor: Lubos Ostatnik | 28.9.2020 o 12:00 | Karma článku: 1,77 | Prečítané:  422x

Malé zamyslenie a "kvíz" k aktuálnej situácii na Slovensku v boji proti SARS-CoV-2 vírusu na tému "Koľko koho a čoho potrebujeme proti COVID-19?"

Čísla hrozivo rastú, prognózy sa rôznia v počtoch, čase aj dopadoch. Z jednej strany počujeme  kritické vyjadrenia na zodpovedných (politikov, ministrov, hygienikov, riaditeľov nemocníc, primárov oddelení, lekárov, sestričky,ekonómov, analytikov, prognostikov...), že buď nekonajú vôbec, alebo konajú pomaly, alebo konajú proti logike, zdravému rozumu či skúsenostiam z iných krajín resp. doporučeniam svetových organizácií. Z inej strany zasa počujeme, ako si to pokazili a kazia obyčajní ľudia (doslovne aj prenesene) tým, že nepočúvajú odborníkov a tých so zodpovednosťou a funkciou v rukách, pričom aj elementárne porovnanie niektorých doporučení či nariadení si vzájomne natoľko odporuje, že sú súhrnne prakticky nevykonateľné, alebo nevedú nieto k deklarovanému cieľu, ale často nevedú k žiadnemu cieľu.

Keď sa zamyslím, čo sú resp. mali by byť tie podstatné veci, fakty, kroky a čo iba podružné, bez reálneho vplyvu a dopadu na postupy a riešenie súčasného stavu s ochorením covid-19, napadlo mi zopár otázok, z ktorých niektoré tu vyberám:

  1. Koľko lekárov/sestričiek/zdravotníkov je dosť na zvládnutie pandémie súčasného rozsahu? Boli, sú a budú okamihy a boli, sú a budú situácie, keď ani všetci nemusia byť dosť!
  2. A koľko premiérov je dosť na zvládnutie tej istej pandémie? Boli, sú a budú okamihy a boli, sú a budú situácie, keď aj jeden je príliš veľa!
  3. Koľko učiteľov a vychovávateľov je dosť na zvládnutie kvalitného vzdelávania žiakov a študentov na diaľku? Boli, sú a budú okamihy a boli, sú a budú situácie, keď ani všetci nemusia byť dosť!
  4. A koľko ministrov školstva je dosť na zvládnutie toho istého vzdelávania?  Boli, sú a budú okamihy a boli, sú a budú situácie, keď aj jeden je príliš veľa!
  5. Koľko chorých je dosť na to, aby položili "na lopatky" systém nemocenskej starostlivosti? Boli, sú a budú štáty, kde pri dobrom manažmente a správnych rozhodnutiach v správnom čase to nemusia "dokázať" ani všetci ochorení obyvatelia.
  6. A koľko ministrov zdravotníctva je dosť na obdobné KO systému? Boli, sú (žiaľ) a budú (ešte väčší žiaľ) štáty, kde na to stačí aj jeden minister!
  7. Koľko občanov stačí na to, aby si spoločnosť zachovala zdravý úsudok a konala v prospech celku a budúcnosti? Boli, sú a budú situácie a boli, sú a budú okamihy, keď ani všetci nemusi byť dosť!
  8. A koľko statusov na facebook-u (alebo hocijakej inej virtuálnej tzv. sociálnej sieti) stačí na stratenie toho úsudku a činov? Boli, sú a budú situácie a boli, sú a budú okamihy, keď na to stačí jediný status!

 Nemám žiadne vyhodnotenie tohto kvízu, ani si naňho nenárokujem, každý si to musí nielen odpovedať sám, ale aj zhodnotiť sám za seba.

Mnohí dnes hovoria, že po tejto epidémii už nič nebude také, ako bolo pred ňou, očakávajú a predpovedajú, že zmeníme svoje konanie a myslenie. Mnohí naopak tvrdia, že CoV-2 prišiel, síce asi neodíde, ale naučíme sa s ním koexistovať a netreba veľmi nič meniť a vrátime sa viac-menej do predchádzajúcich koľají.

 

PS. Podobnosť s akýmkoľvek konkrétnym štátom, osobou či názorom je neúmyselná a náhodná (alebo aj nie).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.


Už ste čítali?