Quo vadis, Magnifice?

Autor: Lubos Ostatnik | 19.10.2018 o 9:30 | (upravené 21.10.2018 o 21:46) Karma článku: 2,95 | Prečítané:  1157x

Kam kráčate, Magnificencia? Kam vediete Univerzitu Mateja Bela? Kam chcete posunúť univerzitné vzdelávanie do konca svojho mandátu rektora UMB?

Napriek tomu, že veľa ľudí na Slovensku si myslelo a myslí, že kauza rigoróznej práce Andreja Danka na UMB vyšumí a vyhnije do prázdna, realita a stále nové objavujúce sa informácie naznačujú, že problém je nielen hlboký, ale aj široký a zjavne začína prerastať "cez hlavu" zúčastneným aj postihnutým, že zaujíma viac ľudí, ako jeho aktéri (pasívni aj aktívni) predpokladali.  Nie, nečakám, že nastúpia do ulíc tisíce občanov, napokon, načo aj vyčerpávať svoje sily a čas na v podstate úplnu "prkotinu", ktorá nemá žiaden praktický význam a dopad (či má vyštudovaný právnik v praxi pred menom mgr. alebo JUDr. je okrem neho samotného - jeho ega úplne jedno).  Tiež je pravda, že či má predseda NR SR titul JUDr. (alebo kapitán, mgr., čokoľvek) pred menom alebo nemá,  je z medzinárodného aj národného hľadiska v porovnaní s tým, čo hovorí, ako sa správa, čo navonok predstavuje, úplne, ale úplne jedno.

Čo nie jedno (a to ani na tom najbezvýznamnejšom titule a na tej najbezvýznamnejšej funkcii) je fakt, či ho získal legálne a morálne. Ak spravil na ceste k jeho získaniu amorálne kroky, je to primárne vizitka jeho osoby a charakteru. Problémom tých okolo  (univerzity, zamestnávateľa, kolegov, voličov,...) je, či im amorálnosť vadí alebo nie. Ak pri získavaní okrem morálnych princípov porušil aj zákonné, prestáva to byť iba jeho vizitkou, stane sa to vizitkou právneho systému, v ktorom žijeme všetci. Dnes prst, zajtra celá ruka - hovorí sa na Slovensku. Bez prsta sa človeku žije ťažšie ako s prstom, ale bez ruky sa žije ešte ťažšie. A po celej ruke možno príde rad aj na nohy a napokon aj na hlavu. Mudrý človek sa poučí zo straty prsta (tí najmúdrejší dokonca aj zo straty prsta iných), hlupák príde skôr či neskôr aj o tú hlavu.

Magnifice Hiadlovský, stojí ten prst (a hoci aj dva) za celú hlavu?

Naozaj si chcete na svoje plecia a svoje meno zobrať váhu všetkých, ktorých nevinne pripavíte o prsty?

Múdrosť, získaná dlhou empíriou hovorí, že pravda oslobodzuje. Ale pravda musí v kritických, zlomových okamžikoch prehovoriť, nestačí, že existuje. Ak ten okamih nevyužijeme, môže sa stať, že my sa ďalšieho nedožijeme a zostaneme v histórii iba ako tí, ktorí nepochopili výzvu a šancu, ktorú dostali, tí, ktorí nechali pravdu mlčať, alebo je dokonca bránili prehovoriť.

A ešte si dovolím Vám pripomenúť jeden výrok, ktorý povedal zdanlivo bezvýznamný človek, keď ho súdili za jeho názory a skutky: Vy máte moc, ale my máme pravdu!

Skúste to dnes povedať tým, ktorí si opäť myslia, že keď majú moc, majú aj pravdu a že svojou mocou môžu znásilniť pravdu.

A nechajte pravdu prehovoriť, dnes Vy držíte obraznú ruku na jej ústach.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Súd sa postavil Kmotríkovcom. Zverejnil, prečo tak urobil

Vyšetrovanie, kto naozaj profituje z podnikania firmy, pokračuje.

Komentár Petra Schutza

Presne toto sa zvykne nazývať mafianizácia štátu

Na Kočnerovi je príznačné práve presvedčenie, že spravodlivých niet.


Už ste čítali?