Fóbia vs. tolerancia?

Autor: Lubos Ostatnik | 29.1.2015 o 23:12 | (upravené 30.1.2015 o 13:01) Karma článku: 4,98 | Prečítané:  846x

Tolerancia (z latinčiny tolerare = strpieť) je a) spôsob myslenia a konania charakterizovaný znášanlivosťou, ktorá bráni potlačovaniu či odsudzovaniu názoru, postoja či konania, ktorý/-ré nie je zdieľaný/-né; b) uznanie práva inej osoby na prejavenie vlastného názoru, postoja či konania v prípadoch, ktoré si takéto uznanie priamo nevyžadujú. Fóbia (z gréčtiny phobos = strach) je chorobný strach v situácii, ktorá bežne strach nevyvoláva. Fóbia je iracionálna, neadekvátna reakcia prejavujúca sa strachom, ktorá človeka zvyčajne núti, aby sa vyhýbal bežným miestam, predmetom alebo situáciám. Je to strach pred vlastným strachom a stratou sebakontroly. (obe definície prevzaté z wikipédie)

Pôvodne som tento článok chcel nazvať trochu inak (Heterofóbia vs. homotolerancia), ale medzičasom (odkedy som ho začal písať až doteraz, keď ho dokončujem) sa objavilo také množstvo iných článkov, odznelo toľko mediálnych výstupov, že sa mne samotnému prestal páčiť. Cítil som z toho nadpisu príliš veľa provokujúceho podtónu. A pritom vôbec nechcem hovoriť ani o hetero- ani o homo-čomkoľvek. Chcem hovoriť o tolerancii, obyčajnej, bez prívlastkov, abstrahovanej, nefarebnej, nesexuálnej, neideologizovanej. A tiež trochu o fóbii, chorobnej, neopodstatnenej.

Nedá mi ešte raz nepripomenúť aj preklad definície tolerancie z Oxford dictionary: "tolerancia je schopnosť alebo ochota pripustiť (tolerovať) existenciu názorov alebo správania, ktoré sa nám nepáčia alebo s nimi nesúhlasíme", lebo podľa mňa lepšie ukazuje, čo je v dnešnej dobe najväčším problémom vzájomnej komunikácie medzi ľudmi s rôznymi názormi. Ale budem ešte trúfalejší a dovolil by som si doplniť aj Oxford dictionary, že tá schopnosť musí zahŕňať nielen existenciu názoru či správania, ktoré sa nám nepáčia alebo s nimi nesúhlasime, ale aj také, ktoré považujem za nesprávne (podľa vlastného, subjektívneho hodnotového rebríčka). A tak sa v poslednej dobe často s úžasom pozerám, čítam a počúvam, ako sa najväčší dovolávači tolerancie (samozrejme najčastešie voči sebe) bez rozpakov vyjadrujú o iných s dešpektom a netolerantne, častokrát ešte aj okoreneno hrubosťami až vulgarizmami. A pýtam sa, o čo tolerantnejšie je napr. nazvať niekoho iného homofóbom za jeho označenie homosexuality za chorobu? Fóbia (nielen tá homo-) je (zatiaľ) medicínou klasifikovaná ako choroba (stačí pozrieť do ICD-10), takže niečo takéto skôr pripomína princíp oko za oko, zub za zub, ako toleranciu. Kým spustíte lavínu reakcí, skúste najprv chvíľku predýchať a porozmýšľať, skúste abstrahovať od všetkých prívlastkov. Tolerancia nie je jednosmerná, kto ju takú očakáva či chce, sám ju už vopred porušuje. Je to obojstranný vzťah, ktorý sa nedá vytvoriť inak ako použitím rovnakého princípu na oboch stranách, lepšie povedané z oboch strán smerom k tej opačnej.

Na opačnom póle tolerancie paradoxne nie je netolerancia, ale strach, fóbia, z toho iného. Lenže ten strach, často podvedomý, ktorý si nechceme pripustiť, je tiež na oboch stranách. A tak na vetu, názor, skutok, ktoré sú vyvolané resp. ovplyvnené strachom prichádza ako odpoveď veta, názor skutok, ktoré sú také isté. Otvára, lepšie povedané zatvára, sa začarovaný kruh strachu, ktorý si ani jedna strana nechce priznať, ani jedna strana nemá odvahu a silu pripustiť, že na mojom názore môže byť niečo nesprávne, zraňujúce iného a urobiť prvý krok oproti.

Človek je veľmi zvláštne a výnimočné stvorenie vo vesmíre (no dobre, tak iba na Zemi), v dobrom aj zlom zmysle slova. Tak nezmyselne a bez príčiny sa správa samodeštrukčne, až to niekedy zaráža pri tej kapacite a schopnostiach mozgu, ktoré dostal. Akoby sa bál sám seba, najmä a najviac práve sám seba (tu ma napadla taká slovná hračka - homofóbia, strach z človeka ;-) ). A vychádza to tak, že ak sa chce zbaviť strachu z iných a iného, aby mohol prejaviť svoju toleranciu, musí sa najprv zbaviť strachu zo seba samého a tolerovať sám seba. Napokon, už veľa iných, múdrejších, hovorilo, že meniť má človek seba, nie druhých.

PS. toto nie je o nikom konkrétnom ani proti nikomu, je to o nás všetkých.

PPS. ešte je iná možnosť - zmeniť definíciu pojmov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?