reklama

Ďaleké stretnutia druhého druhu?

Keď v roku 1977 natočil Steven Spielberg svoj film, ktorý nazval Close Encounters of Third Kind, reagoval tak trochu na boom vesmírneho výskumu, pokroku vedy a trochu aj na optimistickú eufóriu dobývania vesmíru ľudstvom (alebo pesimistickú obavu z dobývania Zeme vesmírom?). Na film a jeho nosnú ideu je viacero rôznych až rozporných pohľadov, mňa zaujal prenesený odkaz názvu filmu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Podaj mi ruku, pôjdeme spolu...
Podaj mi ruku, pôjdeme spolu... (zdroj: (i-net))

V slovenčine sa film volal Blízke stretnutie tretieho druhu a hoci sa skôr viazal na kozmologickú terminológiu, čo sa týka druhov stretnutí, má svoj význam aj v rámci ľudskej spoločnosti a vývoja človeka ako jednotlivca.

Hovorí sa, že prvým druhom stretnutia je, keď ľudský jedinec stretne, objaví sám seba. Druhým druhom je stretnutie s inými ľudmi, jedincami vlastného druhu a objavenie spolupatričnosti k druhu, vytvorenie spoločenstva a koexistencia v rámci menšej či väčšej skupiny spoločenstiev. A za tretí druh sa považuje stretnutie s úplne inou formou života, najpravdepodobnejšie extra-terestriálnou. Či v tomto zmysle má význam uvažovať o ďalších, vyšších druhoch stretnutí, nie je jednoduché, dnes máme stále relatívne veľký problém si vôbec predstaviť inú formu života, nieto ešte formu komunikácie či koexistencie s našou, pozemskou formou života. A druhou otázkou je, či medzi 2. a 3. druhom by nemalo byť zaradené ešte stretnutie s iným druhom pozemskej formy života, myslím teda živočíšnym resp. rastlinným. Pre ďalšiu úvahu bude postačovať, ak ho označíme 2,5. druhom stretnutia ;-)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sa ako druh, forma života na určitom stupni vyspelosti a uvedomenia, zamýšľame na možnosťou existencie iných možných foriem života a hľadáme odpovede na možné otázniky, ako stretnutie s takou formou života môže vyzerať a aké môže priniesť dôsledky, je to správne, rozumné a potrebné. Je dôležité vedieť, ktoré princípy, metódy a zručnosti komunikácie budú potrebné, aby stretnutie nedopadlo ako stret. A k tomu je zrejme najlepšie, najjednoduchšie a najúčinnejšie odskúšať si tieto princípy, metódy a zručnosti na tých stupňoch, druhoch stretnutí, ktoré máme za sebou - a tými sa zdajú byť 1. a 2., ale v podstate by sme mohli pripočítať aj 2,5.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A čo nám to naše skúšanie doteraz ukazuje? Ukazuje, že občas a niektorí z nás nezvládajú ani 1. druh stretnutia, akokoľvek paradoxne to znie. Ukazuje, že ešte stále máme veľké problémy nájsť korektný, univerzálny a funkčný spôsob stretávania sa v rámci 2. druhu. História ľudstva resp. ľudského rodu je preplnená stretmi, ktoré za sebou zanechali milióny mŕtvych, zaniknuté spoločenstvá a civilizácie. V modernej dobe síce považujeme za výdobytok humánnosti, že vojen a zabíjania ubúda, že narastá počet programov, projektov a misií na zlepšenie spolunažívania, na integráciu alebo inklúziu rôznych menšinových skupín. Na druhej strane, nevyhnutnosť existencie takýchto projektov a rôznych inštitúcii, ktoré sa tejto problematike venujú, ukazujú na zúfalo malý efekt nášho poučenia sa z vlastnej minulosti či chýb tých druhých (čo je jedna z veľkých čností múdrych). No a keď k tomu vezmeme ešte aj skúsenosti, minulosť i súčasnosť 2,5. druhu stretnutí (človek vs. iné živočíšne/rastlinné druhy na našej Zemi), stále to vychádza na veľku prevahu stretov nad stretnutiami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Myslím, že nám ešte stále chýba nosný princíp (alebo lepšie povedané zhoda na ňom a všeobecné rešpektovanie a uplatňovanie takého princípu) , na ktorého základe by sme mohli tvrdiť, že stretnutia 2. druhu (aj 2,5.) sme zvládli a sme pripravení na ďalší stupeň, level stretávaní. Hoci - taký princíp (tolerancia) sa nám stále ponúka a nevyžaduje ani veľké investície alebo náklady - iba trochu ochoty, sebazaprenia a altruizmu (ale možno to nie je až tak málo, keď si porovnám počet školení a kurzov na asertivitu s počtom kurzov na altruizmus...).

Tak, ako v hre nie je možné postúpiť do tretieho levelu bez absolvovania druhého (pokiaľ niekto samozrejme nepodvádza), nie je možné vyjsť z prízemia na tretie poschodie a neprejsť predtým druhým a prvým, nebude ani možné zvládnuť stretnutie 3. druhu bez úspešného zvládnutia predchádzajúcich druhov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak sa toho 3. druhu stretnutia ako ľudstvo (druh) vôbec dožijeme.

P.S. a čo sa týka odkazu Speilbergovho filmu - som optimista, myslím si, že druh, spoločenstvo, civilizácia či iná forma života, ktorá sa dokáže dostať do takého štádia vyspelosti (techniky), že môže "vyraziť" do vesmíru hľadať iných, má dostatočne zažitý a odskúšaný model spolunažívania a náš kontakt s nimi bude stretnutím a nie stretom - minimálne z ich strany.

Lubos Ostatnik

Lubos Ostatnik

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Na ceste.Lebo skutočným cieľom je cesta a tí, ktorých na nej stretneme. Zoznam autorových rubrík:  Otázky a odpovede (občas)ZamysleniaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu